Díl 2. – Konziliární návštěva paliativní ambulance

Pan Pavel se zatím cítí relativně dobře. Bolesti, které jeho nemoc přináší, jsou uspokojivě tlumeny léky, které dlouhodobě užívá. Má sílu ráno vstát, jít na malou procházku s fenkou Peggy, něco posnídat a přečíst si noviny. Když se unaví, natáhne se na gauč a s kulisou oblíbené hudby zdřímne. Manželka pracuje v nedalekém obchodě. Vždycky se těší, až přijde domů a budou spolu. Často přijíždějí i obě dcery s malými vnoučátky. O víkendech podnikají krátké výlety na oblíbená místa, za přáteli… Vše nese nevyslovená myšlenka: ještě jednou, možná naposled… Tak nějak se pomalu sžívají s realitou, že se čas krátí a o to je každá chvíle vzácnější. Někde v hlavě hlodá obava, co budeme dělat, až se přitíží? Praktický lékař je hodný, ale již předem avizoval, že v případě velkých potíží bude nutná hospitalizace. Ale pan Pavel do nemocnice nechce. Co by tam dělal? Uzdravení už možné není, to řekli jasně. A nemocniční režim? Toho si užil vrchovatě. Nemohl tam spát, postel vrzala, spolupacienti chrápali, ráno teploměry v pět… Dokud byla šance, že mu léčba zabere, byl ochotný to všechno snášet. Ale teď – už nevidí důvod.

Doma je doma… A právě doma proběhne i první – konziliární – návštěva hospicového lékaře. Přijíždí se sestřičkou v dohodnutém termínu, aby podle lékařské zprávy a aktuálního vyšetření zhodnotili stav pana Pavla. Vzhledem k tomu, že je momentálně jeho stav stabilizovaný, není nutno nic moc měnit.

V pohodovém rozhovoru se spolu dotknou všeho, co je pro nemocného i jeho blízké důležité. Výsledkem není jen aktuální lékařská zpráva s návrhem dalšího postupu, ale především uklidnění. Už víme, kdo pomůže, až bude hůř…

KONZILIÁRNÍ NÁVŠTĚVA PALIATIVNÍ AMBULANCE představuje první osobní setkání hospicového lékaře s pacientem a jeho blízkými. Řeší se v něm aktuální potíže nemocného, úprava léčby bolesti a dalších symptomů. Je ideálním základem pro nástup hospicového týmu v případě pozdějšího náhlého zhoršení stavu pacienta.