Díl 5. – Půjčovna kompenzačních pomůcek

Pan Pavel dále slábne. Cesta na toaletu nebo do koupelny je tak maximum, co zvládne, a i to ho vyčerpá na několik dalších hodin. Při poslední návštěvě hospice mluvila sestra o tom, že by bylo dobré zapůjčit panu Pavlovi polohovací postel a možná i další pomůcky, které by pomohly šetřit jeho ubývající síly. Paní Jana tedy zkouší volat hospicovou půjčovnu pomůcek. Klidný hlas na druhé straně patří sociální pracovnici Evě, která má půjčovnu na starosti. Zkušeně nabízí jednotlivé pomůcky, které by mohly být užitečné – stoličku do sprchy, toaletní křeslo na kolečkách, chodítko. A samozřejmě polohovací lůžko s kvalitní matrací.

Všechny pomůcky doveze technický pracovník hospice Miro. Moc toho nenamluví, ale sám donese a profesionálně sestaví na místě postel i všechny ostatní vybrané pomůcky a poradí, jak s nimi zacházet. Pana Pavla s pomocí jeho ženy uloží na lůžko a naučí ho ovládat všechny funkce na elektronickém ovladači. Zkoušení nové postele pana Pavla nakonec tak unaví, že v pohodlné poloze rychle usíná.

PŮJČOVNA POMŮCEK je součástí služeb poskytovaných naším hospicem. Je otevřena široké veřejnosti, neslouží jen hospicovým pacientům. Za mírný poplatek si zde kdokoliv může vybrat ze široké škály pomůcek k péči o nemocné – kromě polohovacích postelí také invalidní vozíky, chodítka, pomůcky k hygieně, nástavce na WC, kyslíkové koncentrátory, infuzní stojany, antidekubitní matrace a polštáře a mnoho dalšího. Pacienti v soustavné hospicové péči mají zapůjčení pomůcek zdarma.