Díl 6. – Přijetí do soustavné hospicové péče

Dnes ráno se opět ozvaly bolesti. Velké, nezabírající na dosavadní vyzkoušené postupy. Přidalo se opět zvracení, velká slabost… Není divu, pan Pavel už několik dní nesnědl skoro nic. Snaží se aspoň trochu pít. To ještě celkem jde. Paní Jana by mu snesla modré z nebe. Cokoliv, na co by měl alespoň trochu chuť. Ale nechutenství je silné. Prostě to nejde. Nebo to zkusí, ale žaludek se vzbouří…Nejhorší je, že už ani ty morfinové kapky, které dosud vždy zabraly, v sobě neudrží. Kdyby tu nebyl hospic, už by musel do nemocnice. Paní Jana už neváhá, volá sestře Markétě a domlouvá další návštěvu. Markéta přijíždí ještě před polednem. Vidí jasný posun ve stavu pana Pavla. Krátce volá hospicovému lékaři a pak navrhuje přijetí pana Pavla do soustavné péče hospice. Od nynějška bude hospicový tým držet pro rodinu pana Pavla nepřetržitou pohotovost.

Každý den přijede některá ze sestřiček hospice na návštěvu, při které bude nejen upravovat léčbu bolesti, ale pomůže i s hygienickou péčí, naučí paní Janu potřebným ošetřovatelským dovednostem, aby se v době, kdy bude s manželem sama, o něj zvládla postarat. Paní Jana může kdykoliv telefonicky kontaktovat sestru a ta je zase denně ve spojení s lékařem hospice. Doktor Medi pana Pavla navštíví zítra odpoledne… Už teď ale rozepsal injekční léčbu, kterou budou sestřičky podávat, aby se pacientovi ulevilo co nejdříve.

SOUSTAVNOU HOSPICOVOU PÉČI zahajujeme v okamžiku, kdy je pro pacienta vhodné, abychom byli v denním kontaktu a v reálném čase upravovali léčbu projevů nemoci. Pečujícím jsme nepřetržitě k dispozici na telefonu. Jednou nebo i vícekrát denně přijíždí na návštěvu sestra hospice a stará se o maximální komfort nemocného. Aplikuje léky, pomáhá s hygienickou péčí, stará se o všechny potřeby pacienta a je oporou pečujícím. Nespěchá. Má čas vše v klidu řešit, popovídat s nemocným i s jeho blízkými. Léčbu samozřejmě denně konzultuje s lékařem.